Världens bästa ungdomsklubb?

Publicerad 31/07/2018 av
OK Tyr har som bäst varit tredje bästa klubb vid Ungdomens 10-mila. Året var 2007 då vi hade ett lag i varje kavel. Nu har vi återigen stora chanser att blanda oss i kampen om den häftiga titeln. Hela 7 lag från OK Tyr deltar i Götene 3-4 augusti.

Med hela 5 lag i HD12 stafetten inkasserar vi -50 poäng inför nattens HD18 och D18 stafetter. Placeringspoängen på klubbens bästa HD18 lag och placeringspoängen på bästa D18 laget summeras till dessa -50 poäng och ger totalpoängen för klubben.
Den klubb som har lägst poäng vinner titeln "Världens bästa ungdomsklubb 2018".

Hela 42 Tyr-ungdomar kommer delta i minst ett av våra lag och en handfull löpare dubblerar genom att delta i både HD12 och HD18 stafetterna.

Då vi inte kan bilda lag för alla så kommer några av våra ungdomar kommer också att springa i kombinationslag ihop med flera andra Värmländska klubbar. På detta sätt får alla våra värmländska ungdomar chansen att delta.

För att läsa mer om U10mila gå in på www.u10mila.se.

Kanske du som Tyr'are vill följa med till Götene och heja fram våra ungdomar. Det går tävlingar för vuxna på både lördag och söndag som man kan delta i dessutom. Häng med!

MTB SM 2018

31/07/2018

MTB SM gick i Östersund 18-22/7. OK Tyr deltog med nio cyklister och Frida Sohl F10-12 tog guld i XCE och Silver i XCO.

Ladda för O-ringen vid Klaxkullen

16/07/2018

Sommarteknikträna vid Klaxkullen utanför Fagerås. Perfekt uppladdning inför O-ringen då terräng och karta starkt påminner om det som väntar i Örnsköldsvik. Gemensam träning onsdag den 18 juli kl 18.