OK Tyr har en omfattande verksamhet för juniorer och seniorer, som också integreras med andra grupper i klubben. Vi tävlar och tränar flitigt. Här följer info om vår verksamhet.
Navet i vår verksamhet är Tyrstugan som ligger strax norr om ishallen och travbanan på Färjestad.
Det finns många organiserade träningar att välja på i OK Tyr.
Under vinterhalvåret tränar vi tillsammans fem gånger i veckan:
Måndagar styrkegympa i Tingvallagymnasiet, 19-20.30
Tisdagar Träna med Tyr från Tyrstugan, kl 18. Efteråt kan du äta kvällsmat i Tyrstugan.
Onsdagar finns Kylklampen nattcup, varannan onsdag. Cupen arrangeras gemensamt av klubbar i Karlstadsregionen.
Torsdagar intervallträning i Eva Lisa Holtz arena, 18.30-20.
Lördagar innebandy Herrhagsskolan, 11-13.
Söndagar Tour Tyr, orienteringsträning, med start mellan 10-11. Träningen är på olika platser runt Karlstad.
Under sommarhalvåret har vi Träna med Tyr från klubbstugan på tisdagar. Efteråt kan du som regel äta kvällsmat i Tyrstugan (uppehåll under sommaren). På torsdagar är det motionsorientering på olika platser kring Karlstad med start mellan 17-18.30. Under helgerna tävlar vi i Värmland eller någon annanstans i Sverige.
Under sommaren har vi teknikträningar på onsdagar tillsammans med grannklubbar och ledlöpning vissa torsdagar. Under våren kan man delta i Park Tour Värmland, en sprintcup som arrangeras på onsdagskvällar.
Vill du hänga på våra träningar är du hjärtligt välkommen.
Mer info om dessa hittar du på hemsidan eller i OK Tyrs Facebookgrupp. Vi använder också Messenger för att kommunicera om träningar och tävlingar. Gruppen heter Träna med Tyr.
Prioriterade tävlingar och tävlingsresor
Aktivitet | Datum - Fyll i | |
Stafettligan STL#1 + SL#1 SM Ultralång | 29-30/3 | |
Stigtomtakavlen Påsk | 19-20/4 | |
Natt-SM SL#2+ Stafettligan #2 | 25-27/4 | |
SL #3 Linköping | 1+3-4/5 | |
SM-medel kval+final SL#4+stafett STL#4 | 9-11/5 | |
SL#5 Sprint - Söderhamn | 29/5, 31/5-1/6 | |
Jukola 1 herr 1 damlag | 14-15/6 | |
U10-mila i samverkan med Ungdom | 1-2/8 | |
SM-sprint SL#8+ SM,KO-sprint, Växjö | 16-17/8 | |
SM, Lång kval + final SL#9, Tisaren | 13-14/9 | |
|
| |
25-manna | 11-12/10 | |
Anmäl dig i gott om tid på Eventor, klubbaktiviteter, till de värdetävlingar och stafetter du vill delta i. Det är mycket viktigt att vi kan få in din anmälan så att vi kan boka boende, resor och planera för medföljande ledare.
Ska du springa SM så behöver du ha betalat Rankingavgift.
SM Medel och stafett, Karlstad, Väse 9-11 maj. Löpare från OK Tyr får delta eftersom kartan inte används på många år. Om du planerar att delta så rekommenderar vi att du kommer på träningsdagarna den 22/3 och 12/4. Som medlem i arrangörsklubb så behöver du skriva under ett dokument från SOFT, Rättvis orientering. Om du inte fyllt i det dokumentet så kontaktar du Anna G Hane.
Du är säkert redan anmäld som funktionär till SM eller kommer att fylla i formuläret nu😊
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdOofMEg76h3nNdvvQzfTuIdpsUev5I60xXytTf_dm1N4NP_g/viewform
Någon form av enklare funktionärsuppdrag kommer SM-deltagare också behöva göra, exempelvis kiosk eller att riva hela stället på söndagen.
Värmlandsstafetten går av stapeln tisdagen den 29 april runt Sundstatjärn. Det är vår kommitté som bistår med funktionärer men det går bra att både springa i ett lag och vara funktionär.
Vill du komma i kontakt med oss skicka ett mejl till Malin Jonsson mj_jonsson@hotmail.comeller Olov Öström olov.ostrom@gmail.com
Vi som är ledare för gruppen Junior & Senior är
Malin Jonsson (ordförande), Anna Gustafsson Hane, Lars Nordström (ekonomi) Johanna Kindlund, Pär Nyman, Örjan Beckius, Lukas Katvala och Olov Öström.