Hoppa till huvudinnehåll
Motionsorienteringarna har startat - nu drar också tävlingarna igång i Värmland. Först ut är Allans minneslopp som arrangeras av OK Tyr onsdagens den 15/4.

Underbart är kort, heter det. Det får också gälla för den värmländska vårsäsongen i orientering.
Tjuvstarten är Allans minneslopp. Helgen den 18 och 19/4 arrangeras Boforsloppet och Letälvsträffen söder om Degerfors. Den 16/5 arrangeras Vikingträffen i Hagfors. Sen är det över.
Så passa på att spring när tillfälle ges.
Allans minneslopp går i år vid Getingsbergets badplats på Hammarö. Fyra banor finns att välja på. Du kan dessutom välja på att springa dag eller natt. För båda varianterna gäller gemensam start, klockan 18 respektive 21.
Anmälan senast måndag via Eventor.
Frånsett de nämnda loppen finns det möjlighet att springa andra varianter på lopp i vår. Park Tour Värmland arrangeras förstås, med första deltävlingen 6/5 i Karlskoga. Upplägget är som de senaste åren: sprint med två tävlingar i en.
Skogsmixen i Lesjöfors den 24/5 finns också i utbudet, en närtävling där man tävlar i par på långa banan.
Hela det värmländska orienteringsutbudet hittar du som vanligt i Eventor.
Klicka på Tävlingskalendern, välj Värmland som distrikt och klicka i alla rutor under fliken Tävling så får du hela utbudet från Veckans bana till Sprint-SM i Karlstad 25-26/6. I Eventor hittar du också info om Motionsorienteringarna. Nästa MOL går vid Skutberget 16/4.

Våra Partners

Tillsammans med våra partners skapar vi möjligheter för orientering och cykling i Värmland