Välkommen till OK Tyr Utvecklingskväll den 5 oktober

Publicerad 24/09/2017 av

Klubbens stategiska plan är vår egna orienteringskarta för att leda och utveckla klubben. Planen arbetar vi medlemmar fram tillsammans för att få en klubb som vi alla är en del av. Dagens strategiska plan arbetade vi fram under 2013 och det är nu dags att se över den. Den 5 oktober har vi en utvecklingskväll där vi medlemmar tillsammans med SISU idrottsutbildarna genomför en workshop/grupparbete för att påbörja arbetet med att ta fram en strategisk plan för kommande 5 år. Målet är att planen är klar för beslut på klubbens årsmöte i mars 2018. Varmt välkomna till idrottenshus den 5 oktober kl 18.00, det kommer att bjudas på smörgåstårta.

Anmäl dig senast den 2 oktober på följande länk:https://sv.surveymonkey.com/r/RYMGRXL

Ullmax-veckor

02/10/2017

Nu är det dags för en ny försäljningsperiod av Ullmax via OK Tyr Ungdom! Tillfällen för provning är tisdag 3, 10 och 17 oktober, i samband med Tyr-träningarna. T.o.m. 22 oktober kan beställningar göras. Passa på att göra julklapps-inköp!

Motion-OL 2018 startar 12 april

20/09/2017

Den 12 april är det premiär för motions-OL igen. Årets första tillfällen kommer vara på Kronoparken. Håll utkik här på hemsidan och på motionsorientering.se för mer information.