Nu finns det skidspår vid Tyrstugan

Publicerad 03/01/2025 av Olov Öström
Under fredagen blev Tyrstugan och golfbanan med skidspår.

Nu finns det nydragna skidspår i Tyrterrängen. Under fredagen har Michael Kullin kört upp spår till golfbanan och runt ute på den. Dessutom är övre delen på milbanan körd.
Totalt är ca 15 km spår körda. Statusen är att spåren till golfbanan (milen baklänges) är bra. På golfbanan sticker gräset fram på några ställen och det finns några passager där det är stöp (isbildning). På det stora hela är dock spåren bra. Den övre slingan på milbanan är det lite knapert med snö och sten sticker fram på några ställen. Där ska man inte köra med finskidorna.

Tour Tyr vid Hammarö arena

04/01/2025

Nu gör Tour Tyr omstart efter helgerna. På söndag 5/1 är det träning på Hammarö med Hammarö arena intill Mörmonskogen som samlingsplats.

Rekord för Hittaut - och 2025 blir det mer svart

28/12/2024

Hittaut i Karlstad slog nytt rekord i år. Det var till och fler deltagare än pandemiåret 2020. - Vi har haft 2800 registrerade användare. Och alla de 8000 kartor vi tryckte upp tog slut, berättar Anders Levin, ansvarig för OK Tyrs Hittaut.