Kartarkiv för klubbens medlemmar

Publicerad 09/12/2012 av
Något som vart med på önskelistan länge från olika håll är ett såkallat DOMA (Digital Orienteering Map Archive) för klubbens medlemmar. Nu kan vi meddela om att det finns på adressen kartarkiv.oktyr.se

För att skapa ett konto på sidan krävs det en registreringskod som kan hittas under medlemssidorna som kräver inloggning (Samma användarnamn och lösenord som ni använder för att logga in på eventor). Där finns instruktioner på hur man skapar sig ett konto samt hur man kan ladda upp kartor direkt från Quickroute om man använder detta.

Ingen ungdomsträning på tisdag 18 december

13/12/2012

På tisdag 18 december har vi ingen ungdomsträning vid Tyrstugan. Nästa organiserade ungdomsträning är kl 17:30 tisdagen den 8:e januari 2013. Då blir det OL på gator och skog på Färjestad. Familjen Bergman lägger banorna. Välkomna!

Ny responsiv medlemsportal

07/12/2012

Den nya medlemsportalen börjar ta form och utnyttjar en såkallad responsiv layout vilket betyder att hemsidan ska anpassa sig och fungera utmärkt även på mobila enheter.